GAME20.GR > ΝΕΑ > Δεν σχεδιαστηκε με στοχο τα καλυτερα δυνατα γραφικα το Xbox One
alt text

Ως γνωστόν, το hardware του Xbox One φαίνεται να είναι λίγο κατώτερο από του PS4, γεγονός που έχει απογοητεύσει πολλούς. Και αυτό έχει να κάνει με τις προτεραιότητες της Microsoft. Όπως παραδέχεται ο Greg Williams, GM of silicon development της Microsoft, το Xbox One δεν σχεδιάστηκε με στόχο τα καλύτερα δυνατά γραφικά, αλλά σχεδιάστηκε έξυπνα με στόχο να αποτελεί ένα all-in-one σύστημα ψυχαγωγίας, όπως και πασάρεται δηλαδή. Πιστεύετε ότι θα της βγει σε καλό της Microsoft αυτό ή το PS4 θα έχει ξεκάθαρο πλεονέκτημα στα παιχνίδια;

39 ΣΧΟΛΙΑ

dirty harry 29/5/13 στις 13:28 Thumb up 3 Likes

Στις Ηνωμενες Πολιτειες σιγουρα. Στην Ιαπωνια κλασικα, θα πατωσει. Στην Ευρωπη , θα το παλεψει. Νομιζω οτι γενικα εχουν καταλαβει οτι εκτος US, τα πραγματα ουτως ή αλλως ειναι δυσκολα, οποτε παλι επικεντρωθηκαν εκει.....

Nyxteridas 29/5/13 στις 13:28 Thumb up 28 Likes

Τέτοια λάθη ούτε η Sega δεν έκανε με το Dreamcast...

Kilia 29/5/13 στις 16:47 @ Nyxteridas Thumb up 5 Likes

Χωρις ειρωνεια και κανενος ειδους μομφης, τι λαθη εκανε η sega με το dreamcast γιατι εκτος απο την μη στηριξη της ea δεν μπορω να θυμηθω κατι αλλο.

vagos1983 30/5/13 στις 0:13 @ Kilia Thumb up 0 Likes

καποτε η sega ο μεγαλυτερος μισητος αντιπαλος της νιντυ φτιαχνει αποκλειστικα σονικ για αυτην!!!
που καταντησες καημενη....

TheReaper 29/5/13 στις 13:30 Thumb up 29 Likes

Φαίνεται. Σχεδιάστηκε με στόχο την TV!!!!!!!!!!!!!!!!!

deresek 29/5/13 στις 13:31 Thumb up 12 Likes

και τα 2 θα κάνουν τρελές πωλήσεις..
και τα 2 θα παίζουν τα ίδια παιχνίδια ( με εξαίρεση τα exclusive )
και τα 2 θα έχουν αξεσουάρ που δεν θα μας αρέσουν ( βλ. kinect και ότι άλλο έχει η sony )
και εντάξει με τα γραφικά το έχουν κουράσει κάπως το θέμα...βλέπεις παιχνίδια με τέλεια γραφικά να έχουν για story μία κουτσουλιά ( crysis 3 ). σ'αρέσει αυτό που βλέπεις αλλά τα γραφικά δεν είναι το παν σε ένα παιχνίδι...εξάλλου σε 4 χρόνια από τώρα θα βγαίνουν παιχνίδια που λένε ότι χρησιμοποιούν το 100% του hardware του xbox one/ ps4. και θα μας φαίνονται και τα 2 ίδια. εγώ το πράγμα έτσι το βλέπω....

Kilia 29/5/13 στις 13:34 Thumb up 43 Likes

Εδω καλα-καλα δεν σχεδιαστηκε για να παιζει παιχνιδια, στα γραφικα θα κολλησουμε?

Nicholas 29/5/13 στις 13:36 Thumb up 5 Likes

Είχα πάρει και το αρχικό ΧΒΟΧ, και το 360, αλλά fanboy δεν είμαι. Με όλες αυτές τις πληροφορίες που έχουν κυκλοφορήσει για το ΟΝΕ, έχω απογοητευτεί και έχω αποφασίσει να μην το πάρω. Σίγουρα έτσι όπως έχουν τα πράγματα και εάν δεν κάνει καμία περίεργη ανακοίνωση η Sony τελευταία στιγμή, πάω μόνο για το PS4. Το ΟΝΕ, εάν κάποια στιγμή το πάρω, θα είναι προς το τέλος της ζωής του, για κανένα αποκλειστικό που θα έχει και αφού πλέον η τιμή του θα είναι πάρα πολύ χαμηλά.

PanosGR 29/5/13 στις 13:38 Thumb up 1 Like

ποιος δινει σημασια στα γραφικα.....πλακα κανουν...δεν πειραζει ομως ειναι all in one.....

mpampis_1984 29/5/13 στις 13:41 Thumb up 3 Likes

Έχει αποδειχτεί πάμπολες φορές στο παρελθόν,ότι η ωμή δύναμη από μόνη της δεν λέει κάτι.Τις κονσόλες τις αγοράζουμε για να παίζουμε παιχνίδια.Τώρα αν ένας στρατιώτης έχει περισσότερε τρίχες στο Ps4,δεν με αποσχολει καθόλου.Το σίγουρο είναι ότι θα δούμε ωραία παιχνίδια.Τουλάχιστον για 5 χρόνια αυτά τα γραφικά μας φτάνουν(για τις κονσόλες αναφέρομαι).

Assassin 29/5/13 στις 13:44 Thumb up 8 Likes

Νομίζω ότι οι εταιρίες εχουν ξεχάσει το νόημα της κονσόλας και τον στόχο τους. Στόχος τους ειναι να παίζουν παιχνίδια να εχουν όμορφα γραφικά αλλα και εχουν μια πινελιά απο Internet και media. Τωρα δίνουν πολυ λίγη σημασία στα παιχνίδια και περισσότερη στους άλλους παράγοντες. Αναρωτιέμαι αν για αυτο το λόγο τις αποκαλούν next gen τις κονσόλες. Κρίμα...

jil 29/5/13 στις 13:53 @ Assassin Thumb up 0 Likes

Και τις τωρινές κονσόλες, την περίοδο που βγήκαν next gen τις λέγαν .Όποια νέα γενιά βγαίνει next gen την λένε .Αυτό δεν συμβαίνει επειδή εσύ τώρα το παρατηρείς .

Tommy Vercetti 29/5/13 στις 14:12 Thumb up 4 Likes

H microsoft κάνει software αρα ειναι λογικό να δώσει έμφαση στα χαρακτηριστικά των windows 8
και να μην είναι αποκλειστικά για games .

Ενω η sony ειναι hardware κατασκευαστής και δεν μπορούσε να κάνει software τοσο καλά αρα επικεντρώθηκε στην pure δύναμη στα γραφικά.

Μπαστουνοβλαχος 29/5/13 στις 19:48 @ Tommy Vercetti Thumb up 1 Like

Να σου θυμησω εδω πως κανεις απο τους δυο ΔΕΝ κατασκευαζει το υλικο του. Το αγοραζουν ετοιμο απο αλλου, αρα αυτο που λες παει περιπατο.
Το τι εβαλε ο καθενας μεσα προφανως εχει να κανει με την φιλοσοφια του και θα δειξει ποιος εκανε καλυτερη επιλογη.

forneverarrow 29/5/13 στις 14:18 Thumb up 3 Likes

Αυτό το καταλάβαμε ρε MS! Αφού σε λίγο θα προσπαθεί να κοντράρει το Galaxy S4 με τα κόλπα που έβαλε στο Xbox one, ξεχνώντας ότι αν το πάρει κάποιος εκτός Αμερικής, θα το πάρει μόνο για gaming! Λες και το Netflix και οι άλλες παπάτζες που έχει μπορούν να δουλέψουν εδώ... Τελικά, μόνο το PS4 δείχνει να μένει κλασική gaming επιλογή.

ioannidis l 29/5/13 στις 14:38 Thumb up 6 Likes

all-in-one σύστημα...τι μου θυμηζει αυτο?Α ναιιιιιι PC
Skype μπαινω και απο το laptop
Tv βλεπω και απο την tv
Ιντερνερ μπαινω ακομα και απο το κινιτο..
Ειναι χαζη ρε? Γιατι θελουν να κανουν την κονσολα pc?αν και δεν ειμαι σονακιας μαλλον καταλαβανε οτι χασανε την μαχη και πανε να το γλιτωσουν με πλαγιους τροπους.
δεν γνωριζω πολλα απο συστηματα αλλα μαλλον το xbox one θα ειναι πατατα σε σχεση με το ps4 που θα εχει και γραφικαρες

Nyxteridas 29/5/13 στις 14:48 Thumb up 15 Likes

Πιστεύω πάντως πως το XboxOne θα κοντράρει στα ίσα το OUYA...
Next-gen battle begins...

stealth commando 29/5/13 στις 14:56 @ Nyxteridas Thumb up 3 Likes

100% αυτη θα ειναι η μαχη αυτης της γενιας

Nyxteridas 29/5/13 στις 15:03 @ stealth commando Thumb up 2 Likes

Μα είναι ξεκάθαρο...Νομίζω όμως πως στα σημεία θα κερδίσει το XboxOne...
looool

spyros 29/5/13 στις 14:57 Thumb up 2 Likes

και εγω παλαοιτερα εκραζα το ps3 που εβγαζε multiplatform παιχνιδια χειροτερα απο το 360 τωρα θα συμβαινει το ακριβος αντιθετο και φυσικα στηριζω ΜΟΝΟ ps4 με το xboxone δεν προκειται να ασχοληθω καθολου σε αυτη την γενια!!
Υ.Γ αντε λιγες μερες για Ε3 να δουμε ποτε θα εχουμε εδω Ευρωπη το ps4!!

Nerven 29/5/13 στις 15:07 Thumb up 8 Likes

TV, TV, TV, TV, TV. Oh! and TV ofcourse!

meh 29/5/13 στις 15:13 Thumb up 4 Likes

Μα πως γινεται να αλλαξαν τοσο ριζικα την φιλοσοφια της συσκευης τους?

Απο οσα εχουν βγει τον τελευταιο καιρο εχω καταληξει στο συμπερασμα πως πανε να το παιξουν λιγο Sony, λιγο Apple, ελαχιστα Nintendo και παραλληλα να κανουν το κομματι τους.
Μην καταληξουν σαν την Sega μονο.
Χλωμο μιας και θα βρεθει μεγαλο κοινο σε συγκεκριμενες χωρες για τον Χουαν αλλα εχουν αφησει τα 2/3 του πλανητη εξω απο τα σχεδια τους.

Julian 29/5/13 στις 16:16 @ meh Thumb up 1 Like

Οπως λενε και οι ιδιοι προσδοκια τους ειναι οι αντιπαλες εταιριες να ειναι η apple και η samsung και οχι η sony και η nintendo. Ποσο πιο καθαρα να το πουν; Δυστυχως θα φαει ηττα η MS αν δεν πει κατι καλο στην Ε3, που δεν νομιζω να το κανει κιολας.

DarkSynbios 29/5/13 στις 15:35 Thumb up 0 Likes

Sega Saturn η Philips CDi μαλλον θελουνε να κανουνε την κονσολα.

john kas 29/5/13 στις 16:09 Thumb up 0 Likes

Πάντως και η τιμή του μάλλον θα ειναι τσουχτερή,τουλάχιστον στην αρχή:
Εδώ η τιμή που δίνει το Saturn στην Γερμανία.

http://www.saturn.de/mcs/productlist/Xbox-One-Konsolen,48352,457565.html?langId=-3

Julian 29/5/13 στις 16:14 Thumb up 0 Likes

Οπως ειπε και ενα παιδι ξανα στα στα σχολια πριν λιγες μερες: "Xbox, turn on the ps4"
.
Ελεος MS μου.. Νομιζεις πετυχες επειδη ο κοσμος εβλεπε σειρες στο 360? Οσα σχολια εχω δει στο νετ μιλανε για fans του 360 που αυτη τη φορα θα δωσουν τα χρηματα τους στη Sony. Τεεεσπα...

Nickar 29/5/13 στις 16:28 Thumb up 1 Like

Χεχεχεχε καραγουστάρω νέο πόλεμο! Για να θυμηθούμε λοιπόν...

"Ιπποδύναμη"
PS2 < Gamecube >>>>>>>>>>>>>> XBOX > Gamecube

"Ιπποδύναμη"
PS3 >> XBOX360 >>>>>>>>>>>>>>>>Wii
Πωλήσεις
Wii >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> XBOX360 > PS3

Θυμάμαι επίσης μια φράση που μου είπε κάποιος "σοφός" του δρόμου: "Αν είχαμε τα μυαλά τους, θα είχαμε και τα λεφτά τους"

Nickar 29/5/13 στις 16:36 @ Nickar Thumb up 0 Likes

Διόρθωση

"Ιπποδύναμη"
PS2 < Gamecube >>>>>>>>>>>>>> XBOX > Gamecube

johnix666 29/5/13 στις 16:29 Thumb up 3 Likes

Μια απορία έχω και νομίζω πως είναι λογική. Τι εμπόδιζε την microsoft να βγάλει ένα media player που θα συνδεόταν στην hdmi του xbox one ώστε αυτό να ήταν μια δυνατή και καθαρά για gaming κονσόλα και όποιος ήθελε να έχει και tv..tv..tv..tv..television να το αγόραζε απλά.

gogos 29/5/13 στις 17:34 Thumb up 6 Likes

Δεν σχεδιάστηκε με στόχο τα καλύτερα δυνατά γραφικά το Xbox One : Γιατι δεν μου φενετε καινουργια αυτη η ειδηση? Απο την στιγμη που βγηκαν τα αναλυτικα χαρακτηριστικα της συγκεκριμενης κονσολας φανηκε οτι η GPU της ειναι σαπια, πλεον το παραδεχονται και επισημα..

Φωτης 29/5/13 στις 18:54 Thumb up 3 Likes

Gogos η διαφορα νομίζω δεν θα ειναι μεγάλη σε σχέση με το ps4..Κ οι δυο ειναι nextgen..Ακούω κάποιους που λένε απο τωρα οτι τα multiplatform θα ειναι καλύτερα στο ps4 κ.τ.λ.Καθιστε βρε παιδια να βγουν οι κονσόλες κ μετα λέτε οτι λέτε..Μπορει να φανεί η δύναμη του ps4 αργότερα όχι αμέσως για παράδειγμα..Κ γω 80% ειμαι για ps4 κ ας είχα 360..Αλλα το 20% το κρατάω να δω τις εξελίξεις για το xboxone..Ακομα δεν ειμαι 100% σίγουρος για το πια κονσόλα να πάρω..Μπορει στην Ε3 η ms να δείξει κανά αποκλειστικό κ να πάθουμε πλάκα..Πολυ βιασύνη βλέπω για σημπερασματα..

Μπαστουνοβλαχος 29/5/13 στις 19:57 Thumb up 3 Likes

Kαλα ειπα σε αλλο σχολιο μου για ψυχολογια μαζας. Ακριβως αυτο εχει πιασει τους περισσοτερους.
Εχετε δει ή το ενα ή το αλλο; ΟΧΙ! Τοτε πως ακριβως ξερετε ποιο ειναι "καλυτερο" απο το αλλο;
Επισης αυτη η συγκριση με βαση τα φλοπς ειναι σαν να συγκρινεις αυτοκινητα με βαση την ισχυ και να καταληγεις στο συμπερασμα πως αυτο που εχει μεγαλυτερη ειναι και καλυτερο; Αληθεια ισχυει;
Καθιστε λιγο να δουμε τι θα βγαλει το ενα και το αλλο και αποφασιζετε τοτε. Αυτη η καψα που σας εχει πιασει με το πς4 μπορει να σας βγει και ξινη, μιας και να σας θυμησω πως η σονυ δεν εχει ουσιαστικα δειξει και πει απολυτος τιποτα για το μηχανημα της.
Ενα ξερω, αμα δεν εχεις ολα τα δεδομενα και κρινεις, παντα μα παντα θα κατηληγεις σε σφαλμα και μετα θα λες πως η θεωρια και η πραξη διαφερουν, ενω στην πραγματικοτητα ειναι το ιδιο ακριβως πραμα (και μην πει κανεις πως διαφερουν, τον εφαγα)

Kilia 29/5/13 στις 20:26 @ Μπαστουνοβλαχος Thumb up 5 Likes

Aσε μας βρε να κανουμε την πλακα μας μεχρι την E3, μετα απο κει σοβαρευουν τα πραγματα και θα συμπεριφερομαστε αναλογα.

Dominus 29/5/13 στις 20:57 Thumb up 0 Likes

Εγω δεν ξερω τι λετε ειδα αυτο και εχω μπει σε υποψιες... http://www.nowgamer.com/news/1942590/ps4s_speed_means_better_graphics_than_xbox_one.html