GAME20.GR > ΝΕΑ > Αυτοματο ποσοστο στις εταιρειες απο τα μεταχειρισμενα του Xbox One;
alt text

Αν και η Microsoft ακόμα δεν αποκαλύπτει το πλήρες σχέδιό της για τα μεταχειρισμένα παιχνίδια του Xbox One, έχουν αρχίσει και διαρρέουν κάποιες λεπτομέρειες. Όπως ακούγεται, το ποσό που θα πρέπει να πληρώσει κάποιος που θέλει να ενεργοποιήσει ένα μεταχειρισμένο παιχνίδι του Xbox One, είναι γύρω στις 35 λίρες δηλαδή περίπου 40 ευρώ. Ένα μέρος αυτού του ποσού πάει αυτόματα στην εταιρεία που βγάζει το παιχνίδι και στην Microsoft. Τα δε καταστήματα που δέχονται και στη συνέχεια πουλάνε μεταχειρισμένα παιχνίδια, πρέπει να συμφωνήσουν με την πολιτική της Microsoft και να ενσωματώσουν το σχετικό online σύστημα της εταιρείας, που θα καταγράφει ότι ο αρχικός κάτοχος έδωσε το παιχνίδι και θα το σβήνει από τον λογαριασμό του. Γι αυτό και το Xbox One πρέπει να συνδέεται στο ιντερνέτ τουλάχιστον μία φορά την ημέρα. Με λίγα λόγια, οι αγοραπωλησίες/ανταλλαγές μεταχειρισμένων παιχνιδιών όπως τις γνώριζαν μέχρι σήμερα καταναλωτές και μαγαζιά, θα αποτελούν παρελθόν. Είναι προφανές ότι η Microsoft δεν αποφάσισε έτσι μόνη της να υλοποιήσει ένα τέτοιο σύστημα, αλλά πιέζεται από τις εταιρείες, οι οποίες πιστεύουν ότι δικαιούνται επιπλέον χρήματα όταν αλλάζουν χέρια τα παιχνίδια τους. Ανάλογες πιέσεις σίγουρα δέχεται και η Sony και μένει να δούμε τί θα κάνει με το PS4. Ποια η γνώμη σας για το θέμα;

75 ΣΧΟΛΙΑ

meh 24/5/13 στις 17:08 Thumb up 14 Likes

Απο τη μυγα ξιγκι.

Πολλα μπορω να σουρω στα διαφορα DRM που ειχαμε στο PC τοσα χρονια, αλλα τετοιο θρασος πρωτη φορα βλεπω.

Agony 24/5/13 στις 17:36 @ meh Thumb up 0 Likes

E τουλάχιστον εκεί περνώ το παιχνίδι με 5-10 euro στο PC . Η έστω στο steam όταν αγοράζω ένα game πάω στον φίλο μου του το κατεβάζω με το acount μου και μετά μπαίνει και παίζει offline.

Αν θέλει να παίξει online τότε το πληρώνει , αλλα και πάλη όχι 50 euro.

Oldboy 25/5/13 στις 0:58 @ meh Thumb up 0 Likes

steam?
εκει δεν εχεις καν δυνατοτητα πωλησης.

Agony 25/5/13 στις 9:58 @ Oldboy Thumb up 0 Likes

Όντως άλλη βλακεία και αυτή, τουλάχιστον μπορεί κάποιος να peskei offline σε άλλο pc κάτι είναι και αυτό.

KalaiGR 24/5/13 στις 17:16 Thumb up 0 Likes

Δεν νομίζω να είναι έτσι τα πράγματα αφού με 35λίρες το παίρνεις καινούριο το παιχνίδι... Στην E3 θα φανούν πολλά, ας περιμένουμε μέχρι τότε...

Αλεξανδρος Λαγος 24/5/13 στις 17:19 Thumb up 1 Like

την ''κονσολα'' θα μπορουμε να την πουλησουμε σαν μεταχειρισμενη ή και εκει θα δινουμε ρουσφετι στη moneysoft!!

Agony 24/5/13 στις 17:52 @ Αλεξανδρος Λαγος Thumb up 4 Likes

Πάω στοίχημα πως θα έχει κάνα περίεργο πακέτο με συνδρομή Xbox Live στην οποια περίπτωση αν Διακόψεις το Xbox Live θα πρέπει να επιστρέψεις και την κονσόλα άθικτη.

Μήπως να στο υπογράψω κάπου? xaxaxa πολύ πιθανό να το δούμε και αυτό δεν έμεινε κάτι άλλο.

GeorgeZFR 24/5/13 στις 17:24 Thumb up 1 Like

Δηλαδή όποιος θέλει να αγοράσει μεταχειρισμενο θα το πληρώσει 2 φορές?? πλάκα μας κάνουν ετσι?στη τελική δεν συμφέρει καν να νοικιάζεις η να αγοράσεις μεταχειρισμενα μονόδρομος να το παίρνεις original το game για εκεί το πάνε.

Terminator 24/5/13 στις 17:55 @ GeorgeZFR Thumb up 0 Likes

Ή να τα ανταλλάζεις σε μαγαζιά

Nomus 24/5/13 στις 19:29 @ Terminator Thumb up 0 Likes

Παλι εξτρα χρηματα ειναι

Εγω μαγαζι που να μην σου ζητησουν τουλαχιστον 10€υρο για την ανταλλαγη ετσι για "τον κοπο τους" δεν εχω συναντησει μεχρι σημερα....

xboxakias.gr 24/5/13 στις 17:27 Thumb up 3 Likes

οσο παιρναει ο καιρος τοσο χειροτερα νεα βγαινουν.

Assassin 24/5/13 στις 17:32 Thumb up 0 Likes

Λιτότητα και υπερχρέωση στο gaming; Κακομοίρα Ms τι θα πάθεις... Ούτε πενταψηφιο αριθμό δεν θα δεις στις πωλήσεις!

Agony 24/5/13 στις 17:33 @ Assassin Thumb up 0 Likes

Μα έλα ντε που να μην είχαμε και κρίση παγκόσμια

jil 24/5/13 στις 17:36 @ Assassin Thumb up 0 Likes

Μόνο η Ms ; Σε λίγο και η sony άμα κινηθεί έτσι .

Assassin 24/5/13 στις 17:41 @ jil Thumb up 3 Likes

Φάει τη γλώσσα σου παιδάκι μου! Η τελευταία μας ελπίδα για να δούμε μια σωικη κονσόλα ειναι αυτη την στιγμή η Sony! Αλλα εγω δεν φοβάμαι! Θα κάνει παπάδες φέτος η Sony!

Agony 24/5/13 στις 17:43 @ Assassin Thumb up 1 Like

Μα συγγνώμη φαντάζεσαι να έχεις μια συλλογή από games και να μην μπορείς να τα πουλήσεις?

Agony 24/5/13 στις 17:42 @ jil Thumb up 4 Likes

Αν και η Sony κάνει τα ίδια τότε εννοείτε πως ναι, όσο φανατικός οπαδός και να είναι κάποιος δεν νομίζω ότι θα κάνει τα στραβά ματια σε όλα αυτά τα μειονεκτήματα.

Εννοείτε και δεν με Νοιάζει αν την λένε MIcrosoft η Sony , με νοιάζει να μπορώ να παίξω ένα παιχνίδι απλά όμορφα και μετά αν το βαρεθώ να μπορώ να το πουλήσω.

Εγώ ρε παιδιά μένω σε μια περιοχή και μάλιστα εντός Αττικής που έχει επανελημένες διακοπές στο net λόγο κακoy κόμβου και έχουν πάρει έγκριση να το αλλάξουν το 2015 τι θα κάνω δηλαδή ?

Μέσα στην βδομάδα άντε να τύχει να έχω 3-4 αποσυνδέσεις το θέμα όμως είναι ότι αν έχεις 30 λεπτά ελεύθερο χρόνο μονο την ημερα για να παίξεις ένα παιχνίδι τι θα κανεις ? θα περιμένεις να ξανά συνδεθεί η θα παρακαλάς να μην σου τύχει?

Agony 24/5/13 στις 17:32 Thumb up 2 Likes

Άντε ωραία να κάνει και το PS4 αυτά τα κούλα με τα μεταχειρισμένα , το online , το always on kineect και αλλα αυτά τα όμορφα .

Και με βλέπω να μένω με xbox360 ps3 και PC.

Κοίτα να δεις που όπως το πάνε αυτοί θα αναστήσουν το WiiU.

Agony 24/5/13 στις 17:46 @ Aristotelis Thumb up 3 Likes

Μπράβο ρε Αριστοτέλη δεν πρόλαβα να το σκεφτώ και έγινε μα το theo σιγά μην επενδύσω 3.000 euro σε games που δεν έχουν καμια αξια , η σιγά μην κάνω την προσευχή μου να έχει ο ΟΤΕ ορέξεις να μην πέσει η γραμμή. Η να κατεβάζω ταινία από το PC να τρώω όλο το bandwith και το xbox one να περιμένει 10 ώρες login.

Ρε wiiu με την μια Χίλιες φορες Mario :)

stealth commando 25/5/13 στις 7:31 @ Agony Thumb up 1 Like

Οταν κανει μαλακιες η microsoft πουλανε ολες η κονσολες

mpampis_1984 24/5/13 στις 17:42 Thumb up 1 Like

Δεν ειναι θεμα ΜS-SONY ειναι θεμα PUBLICER!!!!!Πραγματικα στεναχωριεμαι με οσα διαβαζω.Ουτε στην Ε3 να περιμενετε να πουν για αυτα τα θεματα,αυτα θα βγουν σιγα σιγα.Μαλλον θα αρχισω το ψαρεμα!!!

Agony 24/5/13 στις 17:50 @ mpampis_1984 Thumb up 0 Likes

Δηλαδή μια ασχολία που είχαμε να χαλαρώνουμε θα πρέπει να την πληρώνουμε χρυσαφι?
Εγώ όσους φίλους είχα νοίκιαζαν games και αγόραζαν μονο αυτά που άξιζαν.

Για να μην βάλω μέσα στην εξίσωση και τα ποσα λεφτά φεύγουν εκτος χώρας από τα video club που θα χάσουν τρελα λεφτά από ενοικιάσεις , στο οποιο video club δουλεύουν άτομα φίλοι μας γνωστοί μας .

Aristotelis 24/5/13 στις 17:59 @ Agony Thumb up 1 Like

Η πατέντα με τα μεταχειρισμένα και τα ενοικιασμένα με είχε γλυτώσει πολλές φορές από σάπιες αγορές........θυμάμαι είχα μπανίσει ένα rachet and clank και αποφάσισα να το νοικιάσω πρώτα.....το τερμάτισα σε ένα μεσημέρι...........4 ώρες gameplay το πολύ......ακόμα θα τα έκλαιγα τα ευρωπουλα........μεγάλο φάουλ από MS στον τομέα αυτό.................

JohnJRambo76 24/5/13 στις 22:53 @ Agony Thumb up 0 Likes

Agony το gaming παντα ηταν ακριβο σπορ!!!

Agony 25/5/13 στις 10:02 @ JohnJRambo76 Thumb up 0 Likes

Ο μοντελισμός, η αναρρίχηση, η κωπηλασία,οι αγώνες στα μέγαρα, τα kart ,ήταν πολύ πιο ακριβά :(

Assassin 24/5/13 στις 17:45 Thumb up 0 Likes

Απο #395 πήγε #45;!!!

Terminator 24/5/13 στις 17:56 Thumb up 1 Like

Με όλα αυτά καλά θα κάνουν να μειώσουν τις τιμές των παιχνιδιών

worms_arm 24/5/13 στις 17:56 Thumb up 1 Like

Ποσα αρνητικα εχω ακουσει τον τελευταιο καιρο για το XBOX ONE...?

jil 24/5/13 στις 18:01 @ worms_arm Thumb up 1 Like

''τελευταιο καιρο'' και να φανταστείς ότι μόνο τρεις μέρες είναι .

jil 24/5/13 στις 18:04 Thumb up 4 Likes

Μήπως η Sony κρύβεται και δεν λέει τίποτα γιατί φοβάται μην της συμβούν τα ίδια με την Ms ;

worms_arm 24/5/13 στις 18:04 Thumb up 0 Likes

αυτες οι φημες υπηρχαν εδω και καιρο για το καινουριο ΧΒΟΧ

jil 24/5/13 στις 18:06 @ worms_arm Thumb up 0 Likes

Ναι αλλά ο χαμός και ο πονοκέφαλος ήρθε μετά την αποκάλυψη του XBOX ONE .

worms_arm 24/5/13 στις 18:09 @ jil Thumb up 0 Likes

ναι. με ποια λογικη ηθελα να ηξερα θα μπορουσε καποιος να παει να αγορασει αυτο το μηχανημα.

jil 24/5/13 στις 18:15 @ worms_arm Thumb up 1 Like

Με όλα αυτά κανένας gamer δεν θα ήθελε το XBOX ONE .Δυστυχώς προς το παρόν είναι μία απογοήτευση .

ggaammeerr 24/5/13 στις 18:12 Thumb up 1 Like

Απ'ολα τα sites βλεπω να μιλανε για μεταχειρισμενα,always online κλπ και κανεις δεν βλεπει το οτι η κονσολα θα πρεπει να συνδεεται μια φορα το 24ωρο στο ιντερνετ???Δλδ ελεος αν εγω λειψω κανα ταξιδι και δεν το ανοιξω κανα μηνα τι θα γινει???Θα πρεπει να πληρωσω για να ξαναμπω online...Τι χαζομαρες ειναι αυτες...Μ'αρεσει που καποιοι μιλουσαν και για την απλοτητα των κονσολων...Αμα κανει τα ιδια η σονυ τοτε το PC ειναι μονοδρομος...

jil 24/5/13 στις 18:17 @ ggaammeerr Thumb up 0 Likes

Καλά τότε τέλος Next Gen κονσόλες .

Terminator 24/5/13 στις 18:30 @ ggaammeerr Thumb up 1 Like

Τί να πληρώσεις; Απλά δεν θα δουλεύει.

meh 24/5/13 στις 18:31 @ ggaammeerr Thumb up 0 Likes

Νταξ τωρα ξεφυγες. Αν δεν λειτουργησει δεν θα συμβει τιποτα απολυτως. Την επομενη φορα που θα το βαλεις μπρος ομως θα ζητησει νετ. Μην βγαζουμε καθε παραλογη υστερια.

ggaammeerr 24/5/13 στις 18:36 @ meh Thumb up 0 Likes

Α οκ πασο,αλλα εχω μπερδευτει ασχημα με την ολη κατασταση.

Phil 24/5/13 στις 18:32 Thumb up 3 Likes

ηρθε η ωρα η microsoft να φαει τα μουτρα της, καιρος ηταν

Havokalex 24/5/13 στις 18:34 Thumb up 0 Likes

@Jill εννοεις τελος X1, γιατι η Sony ακομα δεν εχει μιλησει, μην προτρεχεις λες και ξερεις κατι, γτ δεν ξερεις..

Anonymous 24/5/13 στις 18:57 @ Havokalex Thumb up 0 Likes

Ρε Havokalex, διάβασες καθόλου το σχόλιο στο οποίο απαντάει ο/η jill?

Quotation:

"Αμα κανει τα ιδια η σονυ τοτε το PC ειναι μονοδρομος..."

ggaammeerr 24/5/13 στις 18:34 Thumb up 0 Likes

Τι εννοεις δεν θα δουλευει???Ποιο δεν θα δουλευει???

Terminator 24/5/13 στις 19:00 @ ggaammeerr Thumb up 0 Likes

Για να παίξεις παιχνίδια κλπ

Agony 25/5/13 στις 10:05 @ Terminator Thumb up 0 Likes

Δηλαδή για να καταλάβω γιατί μπερδεύτηκα και εγώ τώρα όταν δεν έχεις internet , δεν the κλειδώνει ΜΟΝΟ το game που έχεις αγοράσει ????

Θα κλειδώνει την κονσόλα ???
ΤΙ σχέση έχει η κονσόλα να την κλειδώνει ούτε ταινία δεν θα μπορώ να δω πχ ?

Nerven 24/5/13 στις 18:40 Thumb up 0 Likes

Δε θα παίζει ενοικίαση από video club?

Nomus 24/5/13 στις 19:17 @ Nerven Thumb up 1 Like

Εκτος και αν βρουν καποιον "μαγικο τροπο" για να ξεχωριζει ή να σταμπαρει η κονσολα απο πριν εκεινα τα παιχνιδια που θα ειναι "προς ενοικιαση" απο εκεινα που ειναι "προς πωληση" τοτε μπορεις να ξεχασεις την ιδεα των ενοικιαζομενων στο Xboxone γιατι βαση των τωρινων πληροφοριων θα στοιχιζει 35-40$ για να μπορεσεις να το παιξεις κανοντας την ενοικιαση του ασυμφορη.

Αν απο την αλλη βρεθει αυτος ο "μαγικος τροπος" τοτε τιθονται αλλα εξισου σοβαρα ερωτηματα που εχουν να κανουν με την διανομη, την διαθεσιμοτητα και με την τιμη μιας ολα τα παραπανω θα ειναι καθαρα στο χερι της εταιρειας να τα αυξανει ή να τα μειωνει κατα το δοκουν οπως και ακομα σοβαροτερα γινεται ταυτοχρονα ενα τεραστιο βημα υπερ των εταιρειων σχετικα με το ερωτημα

"-ποιος ειναι ο ιδιοκτητης του παιχνιδιου/κονσολας , ο αγοραστης ή εκεινος που το φτιαχνει ;;"

Anonymous 24/5/13 στις 18:55 Thumb up 0 Likes

Γελοιότης, γελοιοτήτων, τα πάντα γελοιότης!

Kiotosan 24/5/13 στις 19:00 Thumb up 2 Likes

Αυτό που με ανησυχεί περισσότερο απ όλα ,ειναι η σιωπή της Sony.....
Πολυ φοβάμαι πως θα κάνει ακριβώς το ίδιο..........

tiflopodikas 25/5/13 στις 1:55 @ Kiotosan Thumb up 0 Likes

Ίσως,θα μάθουμε σε λίγο καιρό.

finalfantasy 24/5/13 στις 19:05 Thumb up 2 Likes

Ενοικιαση γινεται μονο με ενα τροπο.Να καταχωρησει το βιντεο κλαπ τα παιχνιδια στο δικο του λογαριασμο και να νοικιαζει τα παιχνιδια δινοντας στους πελατες και το λογαριασμο :D

gogos 24/5/13 στις 19:10 Thumb up 5 Likes

Tι γελειωτητες ειναι αυτες ρε? Παμε καλα? Μηπως να μας χτυπανε και tattoo τον κωδικα του παιχνιδιου πανω μας και να μας τον σβηνουν οταν το μεταπουλησουμε? Δεν θελω να προσβαλω οσους σκεφτονται να αγορασουν το one, αλλα για να το παρει κανεις πρεπει να ειναι πολυ "αμπαλος".. Τα τεχνικα χαρακτηριστικα του ειναι αδυναμα, οι "φοβερες" υπηρεσιες του δεν θα υποστηριζονται στην Ελλαδα, θα απαιτει να εχεις συνδεση στο δυαδικτυο για να παιξεις και θα σε βαζει να αγοραζεις τα μεταχειρισμενα σε Full price (μιας και οταν πρεπει να δωσεις 40 ευρω για να τα παιξεις χανετε καθε λογος υπαρξης μεταχειρισμενων).. Ελπιζω και πιστευω πως οι παικτες να εχουν το σθενος να πουν ενα μεγαλο ΟΧΙ σε ολα αυτα..

finalfantasy 24/5/13 στις 19:12 @ gogos Thumb up 0 Likes

Ασε που υποψιαζομαι οτι σε αυτη τη γενια θα μηχανευτουν τροπους για να μας αναγκαζουν εμμεσα να πουλαμε τα παιχνιδια πιο ευκολα απο οτι πριν οπως π.χ να κανουν τα παιχνιδια ακομη μικροτερα σε διαρκεια

Julian 24/5/13 στις 19:16 Thumb up 7 Likes

Οι εταιριες ειναι γελοιες μαχρι αηδιας και αυτα ειναι πολυ επικινδυνα παιχνιδια. Σε φαση οτι αν δεν το κανει και η sony οι εταιριες ειναι ικανες να μην την υποστηριξουν, επειδη απο την γελοια πατεντα της MS θα κερδιζουν ολοι. Οι γελοιοτητα και η αηδια στο μεγαλειο της ειμαι ικανος να σταματησω μια για παντα το gaming, τουλαχιστον οι γελοιοι χαρτογιακαδες να παιρνουν χρηματα απο εναν λιγοτερο.

Did i say γελοιοι?

6xXx6 24/5/13 στις 19:23 Thumb up 1 Like

πάντως μ' αυτά και μ' αυτά ειδαμε σε τι επιπεδο βρισκεται ο κοσμος που ασχολειται με το gaming λυπαμαι που το λεω αλλα τοσο καιρο που διαβαζω σχολια ο καθενασ λεει το μακρυ και το κοντο του χωρις να σκεφτεται, χειροτερα και απο μεσημεριανη εκπομπη εχουμε καταντησει...

τοσο δυσκολο ειναι να περιμενετε να ερθη η Ε3?

τιποτα δεν ειναι σιγουρα παρόλα αυτά μερική συνεχίσουν να βγάζουν συμπεράσματα του κώλου
αράξτε και περιμένετε να περάσει λίγος καιρός τοτε θα ξέρει ο καθένας πια κονσόλα του ταιριάζει

σίγουρα αυτή η γενιά πάντως δεν είναι για day one

finalfantasy 24/5/13 στις 19:26 @ 6xXx6 Thumb up 1 Like

Εσυ φιλε αφου ενοχλεισαι απο το επιπεδο της συζητησης εισαι μαζοχιστης και καθεσαι και τα διαβαζεις?

Julian 24/5/13 στις 19:39 @ 6xXx6 Thumb up 1 Like

Φιλε 6χ6 η αηδια εχει ξεφυγει τοσο ωστε και τελεια παιχνιδια να βγουν (που αμφιβαλλω) με ωθουν στο να μην τα παρω επιτηδες. Ευχομαι το ιδιο να συμβαινει και με τους περισσοτερους ανθρωπους αλλιως (cliche phrase incoming) οτι παθαινουμε σαν καταναλωτες και σαν πολιτες καλα κανουμε και το παθαινουμε. Το παθημα εχει την ιδια ριζα με το παθητικος κιολας? Δεν ξερω ας μας δωσει τα φωτα του καποιος φιλολογος

Polk 25/5/13 στις 13:34 @ 6xXx6 Thumb up 0 Likes

@6xXx6 Φταίνε και οι εταιρίες όμως για αυτήν την κατάσταση καθώς ξέρουν πολύ καλά τι αναστάτωση επικρατεί στο internet και τι φήμες παίζουν θα έπρεπε να βγουν και να ξεκαθαρίσουν άμεσα την θέση τους, όχι να περιμένουν να κάνουν τις "αποκαλύψεις" στην Ε3 (σαν τον Πάπα που μιλάει στην πλατεία του Βατικανού ένα πράμα :P).
Αυτές οι φήμες από αυτούς ξεκίνησαν, από τις άθλιες πρακτικές τους και τις αόριστες δηλώσεις τους. Το κακό είναι ότι μας θεωρούν δεδομένους πελάτες, το χειρότερο είναι ότι παίζει να έχουν και δίκιο.
Κατά τα άλλα συμφωνώ πως είναι καλό να περιμένουμε πριν βγάλουμε συμπεράσματα, αλλά και αυτοί έχουν τραβήξει πολύ το σκοινί και κάποια στιγμή θα τους γυρίσει μπούμερανγκ.

storm of fire 24/5/13 στις 19:25 Thumb up 3 Likes

Έτσι όπως το πάν αυτοί, τα μόνα παιχνίδια που θα παίζουμε σε λίγο θα είναι το κουτσό και η μακριά γαϊδούρα............ ! Πάλι καλά που υπάρχει και το WiiU δηλαδή...!!!!!!!

Dominus 24/5/13 στις 19:31 @ storm of fire Thumb up 8 Likes

Μωρε το βλεπω εγω να γινεται κανα αστειο και να αναστηθει ο πεθαμενος(WiiU)!

Julian 24/5/13 στις 19:37 @ Dominus Thumb up 1 Like

Μην το γελας καθολου φιλε!

stealth commando 25/5/13 στις 7:38 @ Aristotelis Thumb up 0 Likes

Μωρε κατσε να την πιασει καμια τετοια αυτοκτονικη ταση και την sony και θα το παρω και εγω ο ιδιος

Agony 25/5/13 στις 10:06 @ stealth commando Thumb up 0 Likes

Και εγώ μέσα wiiU μετά με χίλια αν κάνει καμια βλακεία η sony , δεν μένει και τίποτα άλλο.

vagos1983 24/5/13 στις 20:53 Thumb up 0 Likes

τον ηπιαμε αμα γινουνε τετοια πραματα...σονυ κανονισε κ συ την πορεια σου...ακου 40 ευρο!!
με λιγα λογια σου λενε αγοραζεις καινουριο το παιχνιδι κ θα μεινει στο ραφι σου για παντα.
αμα θες μεταχειρισμενο θα το πληρωσεις το ιδιο..wtf

Superuser 24/5/13 στις 21:24 Thumb up 1 Like

Τι λένε ρε;
Παν' καλά;;;

Meanwhile..somewhere in Japan

http://imageshack.us/photo/my-images/840/kazhirailaugh.jpg/

Chronix 24/5/13 στις 21:40 Thumb up 0 Likes

35 λίρες???? Θα είναι απαράδεκτο αν εφαρμοστεί κάτι τέτοιο. Τόσα λεφτά δεν έχω δώσει ούτε για καινούριο.

Μπαστουνοβλαχος 24/5/13 στις 21:42 Thumb up 1 Like

Για να καταλαβω τωρα κατι εγω. Χβοχ Ενα χωρις συνδεση στο διαδικτυο δηλαδη παπαλα. Ειναι σιγουροι πως θελουν να το κανουν αυτο; Η μεριδα που θα χασουν απο τον κοσμο που δεν εχει συνδεση;
Εαν ειναι απαιτηση των εταιρειων παραγωγης παιχνιδιων τοτε σιγουρα θα το δουμε και στο πς4 και ξαναλεω, το εχουν σκεπτει καλα; Δεν εχουν ολοι συνδεση και δεν προκειται να βαλουν ολοι, οποτε θα χασουν τρομερη πελατεια.

Havokalex 24/5/13 στις 22:18 Thumb up 1 Like

Ο Yoshida πριν ενα μηνα περιπου ειχε βγει και ειχε πει οτι το Alway's Online δεν προκειται να το εφαρμοσουν στο PS4 απλα και μονο γιατι συμφωνα με μελετες που εκανε η εταιρια, δεν μπορει να εφαρμοστει. Λετε που λετε ανακρίβειες ενω μιλαμε για το X1, ειστε και πεπεισμένοι κιολας οτι η Sony θα κανει οτι γουσταρει η MS.

jil 24/5/13 στις 23:29 Thumb up 0 Likes

Σημείωση : η Sony έκανε σαν τρελή για την πειρατεία στο ps3 , μήπως θα είναι πιο πρόθυμη από ότι ισχυριζόταν πριν (καθώς οι εταιρίες την πιέζουν) να εφαρμόσει το αναγκαστικό online στο ps4 ;

Chronix 24/5/13 στις 23:41 Thumb up 0 Likes

Η MS απάντησε στις τελευταίες φήμες περί μεταχειρισμένων...

"The ability to trade in and resell games is important to gamers and to Xbox. Xbox One is designed to support the trade in and resale of games. Reports about our policies for trade in and resale are inaccurate and incomplete. We will disclose more information in the near future."

DarkSynbios 25/5/13 στις 2:29 Thumb up 0 Likes

Αυτα να κοιτανε μερικοι μερικοι που εκθειαζατε αυτην την μεγαλη εταιρεια... Για καλο μπηκε η Microsoft μεσα στον χωρο των VGs; Αυτοι πουλανε μεχρι και την αρρωστια τους!

Havokalex 25/5/13 στις 13:55 Thumb up 0 Likes

Σημειωση: το PS3 ουσιαστικα δεν εσπασε ποτε, οποτε για πια πειρατεια μιλας ακριβως?! Την στιγμη που Wii(Homebrew) X360(offline) ηταν ουσιαστικα ανοιχτα σε αυτο το θεμα. Απ την στιγμη που ο ιδιοσ ο προεδρος εκανε την ανακοινωση, δεν ισχυει κατι τετοιο, και με δηλωσεις. κοινος, ειναι στην σφαιρα της φαντασιας σου.