GAME20.GR > ΝΕΑ > Βομπα: Συμφωνια EA με Microsoft για αποκλειστικοτητες Xbox Next;

Βόμπα: Συμφωνία EA με Microsoft για αποκλειστικότητες Xbox Next;

, Τετάρτη 27 Φεβρουαρίου 2013 57 

Καθώς πλησιάζει η παρουσίαση του Xbox Next (φημολογείται για τέλη Απριλίου), η βιομηχανία ετοιμάζεται για νέο γύρο ειδήσεων και εξελίξεων που μπορούν να αλλάξουν τα δεδομένα. Μία τέτοια βόμπα παίζει να είναι η συμφωνία της ΕΑ με την Microsoft. Όπως ακούγεται, η συμφωνία θα ανακοινωθεί στην παρουσίαση του νέου Xbox και μάλλον αφορά χρονικές αποκλειστικότητες ή/και αποκλειστικότητες περιεχομένου (πχ Battlefield 4 DLC), όχι ολόκληρων παιχνιδιών. Αν συμβεί κάτι τέτοιο, μιλάμε για σημαντική αλλαγή δεδομένων σε σχέση με την τωρινή γενιά, όπου η σχέση της ΕΑ με τη Sony ήταν πολύ στενή (Battlefield 3 DLC πρώτα στο PS3, διαφημίσεις FIFA μόνο με PS3 κλπ). Η ΕΑ έλαμψε δια της απουσίας της από την παρουσίαση του PS4, και ίσως αυτή να είναι η εξήγηση. Αντίθετα, η Activision, που σε αυτή τη γενιά ήταν πιο κοντά στην Microsoft, έδωσε το παρόν και ανακοίνωσε αποκλειστικό περιεχόμενο για το Destiny στο PS4 (συν Diablo 3 από την Blizzard). Αλλαξοκωλιές στην επόμενη γενιά; Εσείς τί λέτε;

57 ΣΧΟΛΙΑ

palu3y 27/2/13 στις 13:20 Thumb up 0 Likes

Αν ισχυει αυτο που θελει να κλειδωνει τα μτχ παιχνιδια το χκουτι νεξτ τοτε κλαφτα Χαραλαμπε αγαπητη μικρομαλακη!

mpampis_1984 27/2/13 στις 13:21 Thumb up 0 Likes

Μακαρι να να κανω λαθος αλλα αν ισυχει αυτη η φημη,νομιζω πως η Microsoft θα τολμησει να χρησιμοποιησει το anti-used games.EΑ ειναι αυτη.

Anonymous 27/2/13 στις 13:23 Thumb up 0 Likes

Μία από αυτές τις χρονικές αποκλειστικότητες θα είναι και το Mirror's Edge 2.

Θυμηθείτε με σε λίγους μήνες....

StratosGK 27/2/13 στις 13:30 Thumb up 0 Likes

Ρίχνω και εγώ μια ωραία βόμπα εδώ:

http://www.vg247.com/2013/02/27/deus-ex-human-defiance-trademark-filed-by-square-enix/

(Για μένα βόμπα είναι :) )

Julian 27/2/13 στις 13:38 Thumb up 0 Likes

Βαρβατο νεο οντως..

Και αν το κανει οντως εχει τις πλατες να βαλει antiused. Ομως το δευτερο υπερισχυει του πρωτου για μενα. Ασε που δεν συμπαθω και τοσο την ΕΑ.

Απο την αλλη τοσο καρια και αυτη η ΕΑ? Ηταν η πρωτη εταιρεια που προσεχε τα port στο ps3 και τωρα θα πουληθει στην MS ετσι ευκολα; Δεν ξερω.. Ας περιμενουμε. Παντως ειναι εξυπνη κινηση απο την MS

Dominus 27/2/13 στις 13:42 Thumb up 0 Likes

Μιλαμε για αποκλειστηκοτητες σε επερχομενους next gen τιτλους η απλα για αποκλειστικο DLC περιεχομενο...?

Terminator 27/2/13 στις 13:46 Thumb up 0 Likes

Λογικά περιεχόμενο

George 27/2/13 στις 13:46 Thumb up 0 Likes

κανείς δεν την θέλει την EA με την origin... Πόσο άλλωστε αυτά που τραβήξαμε με την microsoft και 360 με τα κόκκινα λαμπάκια και τα μεταχειρισμένα ως αποζημίωση.
Αποτυχία σκέτη μυρίζομαι.

Anonymous 27/2/13 στις 13:50 Thumb up 0 Likes

Αποτυχία με το μεγαλύτερο και με το ποιοτικότερο περιεχόμενο, ανεξάρτητο publisher στη βιομηχανία? ΛΟΟΟΟΟΟΟΟΛ

sirlas 27/2/13 στις 13:54 Thumb up 0 Likes

Λογικά θα τα πάρω και τα 2 συστήματα οπότε όλα καλά!! :P

Nerven 27/2/13 στις 14:42 Thumb up 0 Likes

clain mind τα DLC τους μέσα.

Chronix 27/2/13 στις 14:44 Thumb up 0 Likes

Συμφωνώ με τον Στράτο. Μεγαλύτερη βόμβα είναι τα σημάδια ύπαρξης ενός νέου DX :)

Οι χρονικές αποκλειστικές είναι αλλαξοκωλιές των εταιριών και μικρή σημασία έχουν για μένα.

Anonymous 27/2/13 στις 14:49 Thumb up 0 Likes

Αμφιβάλλω ότι είναι νέο παιχνίδι...Απλά υπότιτλος για την έκδοση στο WiiU.

vagos1983 27/2/13 στις 17:07 Thumb up 0 Likes

σιγα την βομπα ρε παιδια...ελεοζζζ...χρονικη αποκλειστικοτητα dlc...κλαιν μαιν ον δε λαιν...τα αμερικανακια να ναι καλα που ψωνιζουνε dlc για τα fps..ohhh lordddddddd..

Anonymous 27/2/13 στις 17:11 Thumb up 0 Likes

15€ για 4 ολοκαίνουργιες πίστες, 4 όπλα, νέες αποστολές και καινούργια οχήματα, καθώς και νέα modes για το Battlefield3...Να μην ξεχάσω να πω και ότι κάθε DLC του BF3 ήταν στημένο και για διαφορετικό gameplay...Close quarters, frantic action, vehicles battle, air superiority...

Ναι, τα Αμερικανάκια, τα ηλίθια! Να είμαστε καλά εμείς οι Ελληναράδες που δεν κάνουμε καν research!!!

kilia 27/2/13 στις 17:14 Thumb up 0 Likes

Οτι ειπε ο vagos1983.
Σιγα τα ωα, κανουμε και θεμα το που θα βγαινουν τα dlc μια εβδομαδα νωριτερα.

meh 27/2/13 στις 17:18 Thumb up 0 Likes

Επωνυμε, μονο στο BF3 βγαζει η ΕΑ DLC?

Ασε τους ελληναραδες. Αν εχεις εσυ συνδρομο κατωτεροτητας δεν σημαινει πως πρεπει να εχουμε ολοι μας. Μια φορα να δω σχολιο σου χωρις χολη και σαχλη ειρωνια ρε μεγαλε.

Anonymous 27/2/13 στις 17:20 Thumb up 0 Likes

meh, ποιο DLC της ΕΑ δεν είναι σωστά κοστολογημένο?

Και μήπως ξεχνάς ότι ο πιο πάνω χρήστης μίλησε για DLC σε FPS, άρα γι'αυτά μιλάμε?

Και μήπως είδες και το ύφος του σχολίου του?

Όσο για εμένα, άσε την ειρωνεία μου και δες την στην απάντησή σου!

panzerfaust88 27/2/13 στις 17:25 Thumb up 0 Likes

Αυτα ειναι αντι να κράζουμε τα DLC στο τέλος θα τσακωνόμαστε ποιος θα το εχει νωρίτερα και σιγα την συμφωνία της EA με την Sony μια βδομάδα νωρίτερα ειχε το PS3 τους χάρτες του BF3 οταν το 360 ειχε τους χάρτες του COD σχεδόν 1 μήνα νωρίτερα

meh 27/2/13 στις 17:26 Thumb up 0 Likes

Dragon Age, Mass Effect, preorder κοροϊδιες και 10 ευρω για χαρτες ειναι πολλα λεφτα και τωρα εχουμε τα microtransactions που τα θεωρουν και εξελιξη.
Μιλαμε για την ΕΑ.
Δεν με νοιαζει το υφος αλλου εδω. Το δικο σου ειναι σταθερα απαραδεκτο.

Anonymous 27/2/13 στις 17:30 Thumb up 0 Likes

Μάλιστα...Τα DLC με τις αποστολές στο Mass Effect τα θεωρείς υπερκοστολογημένα...ΟΚ, τί να πω? Δεν έχω άλλο κάτι να προσθέσω επί τούτου! Μήπως να έβρισκες τα σχόλια στη συζήτηση επί των DLC του Mass Effect 3, εδώ στο game2.0? Τότε που εγώ έγραφα ότι είναι ακριβά? Να σου θυμίσω απαντήσεις που έλαβα?

Και πάλι, απέφυγες να απαντήσεις στην ερώτηση "πρόσεξες ότι μιλάμε για FPS?"...

Οι απαντήσεις μου είναι έτσι, όταν και πάντα όταν έχουν προηγηθεί άλλες σε ίδιο ύφος ή το νέο το ίδιο αξίζει επίθεση!

Κατά τα άλλα, μπορώ άνετα να πω κι εγώ το ίδιο για εσένα...Δεν έχω βρει σχόλιό σου σε καλύτερο ύφος! Γι' αυτό, κοίτα τη δική σου καμπούρα πρώτα κι άσε τους άλλους που ούτε καν σου μίλησαν!

vagos1983 27/2/13 στις 17:34 Thumb up 0 Likes

anonymous ποιο ειναι το προβλημα σου???τα περισοτερα dlc δεν βγενουνε τελευταια αρμεγογελαδων σε fps??ειπα κατι παραλογο??οι χρονικες αποκλειστικοτητες δεν ειναι κλαιν μαιν??τι 10 τι 15 τι 50??εγω ρε φιλε δεν τα διαθετω..με 15 παιρνω καινουριο παιχνιδι εσυ αμα τα διαθετεις για 4 multiplayer maps,2 οπλα και 2 modes δικαιωμα σου και μαγκια σου.
το εχουνε μαμησει με το dlc το θεμα..δεν ειναι καν expansion.ΚΑΠΟΤΕ ΕΔΙΝΑΝ EXPANSION ΤΣΑΜΠΑ.
αν ειναι να μου κοστισει παιχνιδι 100σταρα...αστααα
μηπως αμφιβαλλεις οτι τα αμερικανακια αγοραζουνε καργα dlc στα πολεμικα?αμερικανακια τα ειπα οπως κ μεις ειμαστε Ελληνακια.

Anonymous 27/2/13 στις 17:36 Thumb up 0 Likes

Vagos, αυτό που βρίσκω ως πρόβλημα στο σχόλιό σου είναι ότι τα βάζεις όλα σε ένα τσουβάλι.

meh 27/2/13 στις 17:38 Thumb up 0 Likes

Ναι θυμισε μου γιατι δεν εχω κατι καλυτερο να κανω και με ενδιαφερει τρομερα...
Πιανεσαι απο την λεξουλα fps που ειπε ο vaggos επειδη σου αρεσει το bf3, ξεκολλα. Το αρθρο ασχολειται με την ΕΑ.

Αν το επιπεδο των απαντησεων σου πρεπει να ταιριαζει παντα με το υφος καποιου αλλου ειναι θλιβερο. Και μονο που μιλας για επιθεση υπαρχει προβλημα. Στο εχω ξαναπει και αλλου. Εχεις σοβαρο θεμα με την online συμπεριφορα σου.

Anonymous 27/2/13 στις 17:47 Thumb up 0 Likes

meh, απευθύνθηκα στο σχόλιο του vagos, δεν με ενδιαφέρει τι λέει το νέο!
Εσύ, αν κάποιος σε ρωτήσει πως σε λένε,θα του πεις "βρέχει έξω!"?

Anonymous 27/2/13 στις 17:48 Thumb up 0 Likes

Α! και κάτι ακόμα...Αν θέλεις να μου κάνεις υπόδειξη σχετικά με το αν είναι σωστό να απαντάω στο ίδιο ύφος που μιλάει κάποιος ή όχι, τότε δεν σου επιτρέπεται να το κάνεις αυτό μετά το πρώτο σου σχόλιο σε εμένα.
Παρέβης τον ίδιο σου τον κανόνα.

meh 27/2/13 στις 17:49 Thumb up 0 Likes

Μα ο Βαγγελαρας (αγαπη!) δεν απευθυνοταν σε εσενα ή σε καποιον αλλο! Στο αρθρο απαντουσε! :P
Τεσπα, παρε σαν συμβουλη αυτο που εγραψα πριν. Για παιχνιδια και διασκεδαση ειμαστε εδω. Χαλαρα!

vagos1983 27/2/13 στις 17:50 Thumb up 0 Likes

αδερφε μου εχω και γω το battlefield 3(ασχετα αν δεν το εχω παιξει ακομη μονο λιγο campaign)

δεν αμφιβαλλω καθολου με την ποιοτητα του παιχνιδιου καθε αλλο αν δεν μου αρεσε δεν θα το αγοραζα.
απλα με εκνευριζει με αυτη την κωλομοδα των dlc που μας δινουνε μισα παιχνιδια.
και δεν μιλαμε για 15 ευρο μονο και παπαλα.
κατσε τσεκαρε τιμες για τα dlc...δηλαδη αν υπαρχει καποιος που θελει να τα παρει ολα κανε την σουμα κ πες μου ποσα πρεπει να δωσει...μονο τα 4 βαρβατα dlc εχουνε 60 ευρο!!!

https://store.sonyentertainmentnetwork.com/#!/en-gr/games/battlefield-3/cid=EP0006-NPEB00723_00-BF30000000000000%3AADD-ONS

και στο ξαναλεω αν μπορεις να τα δωσεις κ γουσταρεις δικαιωμα σου.
καλα μας κανουνε κ μας βιαζουνε με τις τιμες κ τα dlc.

η σωστοτερη κινηση δηλαδη για να ευχαριστηθεις ενα τιτλο πρεπει να περιμενεις εναμιση χρονο για goty.στην συγκεκριμενη περιπτωση για το battlefield 3 να παιρναμε την premium edition.

Anonymous 27/2/13 στις 17:57 Thumb up 0 Likes

meh, θα τα πάρω ως συμβουλή αυτά που είπες. Πάρε όμως κι εσύ αυτά που σου είπα εγώ. Μη νομίζεις ότι με απασχολεί να τσακώνομαι, ούτε καν με νοιάζει...Τεσπα.

@vagos

Ναι, το ξέρω ότι κοστίζουν τόσο. Βάλε όμως στον υπολογισμό και τι σου προσφέρεται! Με το να ειρωνεύεσαι τα Αμερικανάκια που αγοράζουν αυτά τα DLC, ειρωνεύεσαι εμμέσως κι εμένα που τα αγόρασα ή θα τα αγοράσω ή το σκέφτομαι κλπ...

Να σου πω και κάτι άλλο...Στα 50-60 ευρώ που έδωσες στην αρχή, τί πήρες? Ένα SP της κακιάς ώρας και 12 πίστες μαζί με κάποια όπλα και οχήματα και modes για να παίξεις...Ε, με 60€ παίρνεις 16 πίστες, με διαφορετικό περιεχόμενο από τις άλλες, πάλι όπλα, πάλι οχήματα, πάλι modes... Δεν το θεωρείς καλό? Δικαίωμά σου. Σεβαστό και αποδεκτό, αν και δεν συμφωνούμε καθόλου. Μέχρι εκεί όμως.
:)

Υ.Γ.: meh, αυτά τα σχόλιά μου, σε παρακαλώ πολύ να τα θυμάσαι την επόμενη φορά που θα μου πεις πως κράζω οτιδήποτε δεν είναι Nintendo, ΟΚ? :P

gogos 27/2/13 στις 17:58 Thumb up 0 Likes

Συγνωμη ρε παιδια ειναι δυνατον να επαινουμε τα dlc του battlefield 3.. Για ονομα του θεου! Να μην πιασουμε παλι την ιδια συζητηση οτι το campaign ειναι της πλακας, να δεχτω οτι το συγκεκριμενο παιχνιδι το αγοραζεις για το multiplayer και μονο.. Καποιος που το αγορασε day 1 εφωσε 60 ευρω και του καπανανε και αλλα 70 επιπλεον ευρω κοστος για dlc.. Δηλαδη καποιος που θα θελει να παιξει το battlefield 3 ολοκληρωμενο θα πρεπει να δωσει ενα ποσο που θα ξεπερναει τα 100 ευρω την ιδια στιγμη που εκει εξω υπαρχουν παιχνιδια που προσφερουν πανω κατω τα ιδια πραγματα που προσφερει το battlefield 3 και ειναι free to play και αντε να δωσεις και καμια 20-30 ευρω για διαφορα οπλα η expansion.. Αυτα βλεπει η ΕΑ και καθε ΕΑ και νομιζει πως μπορει να μας γδερνει καθε φορα.. Η μη καταναλωτικη συνειδηση κανει κακο σε ολους μας..

StratosGK 27/2/13 στις 18:00 Thumb up 0 Likes

Νομίζω πως τα DLC του BF3 βγήκαν για να πάρουν πίσω την χασούρα της χρονιάς χωρίς BF.
Αυτήν την εντύπωση μου δίνουν.

gogos 27/2/13 στις 18:04 Thumb up 0 Likes

Παιδια οτι να λεμε η ΕΑ ειναι η πιο σιχαμερη εταιρια που υπαρχει.. Δηλαδη να βγαινουν ενα σωρο free to play παιχνιδια και εμεις να θελουμε να χωνουμε 100ευρα για να παιξουμε ενα προιον που πολλοι δινουν δωρεαν δεν το καταλαβαινω! Μας κοροιδευουν μεσα στα μουτρα και τους δικαιωλογουμε και απο πανω?

Anonymous 27/2/13 στις 18:06 Thumb up 0 Likes

Μην συγκρίνεις Battlefield με τα Pay2Win του σωρού, ακόμα και με το Ghost Recon!

vagos1983 27/2/13 στις 18:07 Thumb up 0 Likes

anonymous θα συμφωνησουμε οτι διαφωνουμε στις αποψεις μας.
δεν ειρωνευομαι κανεναν,ειρονευομαι τις πολιτικες της καθε εταιριας.
σιγα μην απολογηθω για την ΕΑ.
το θεωρω καλο το premium για τους τυχερους που θα το αγορασουνε 2 χρονια μετα...εγω που με τα ιδια λεφτα στις αρχες τα σκασα για μισο περιεχομενο η ΕΑ πως με ανταμειψε?αυτο με ενοχλει η κοροιδια με στην μαπα.αν εθελοτυφλεις παλι δεν φταιω.
γι αυτο και δεν προκειται να ξαναπαρω fps στις αρχες.

ea for the win....69.90 digital download crysis 3.

https://store.sonyentertainmentnetwork.com/#!/en-gr/games/crysis-3/cid=EP0006-NPEB01234_00-CRYSIS3HDD000001

πλακα εχουνε...και το βρηκα 40 ευρο ΚΟΥΤΑΤΟ!!!

Anonymous 27/2/13 στις 18:11 Thumb up 0 Likes

Αυτοί που τους ζηλεύεις γιατί πλήρωσαν λιγότερο, θα βρούνε servers κλειστούς σε λίγα χρόνια και μέχρι τότε, δεν θα ευχαριστιούνται το παιχνίδι γιατί όλοι οι υπόλοιποι παίκτες που παίζουν από day1, θα τους ξεφτιλίζουν όπου σταθούν κι όπου βρεθούν! Οπότε, εσύ κι εγώ, πήραμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία!

Όσο για τις τιμές στα ψηφιακά, δεν είναι η ΕΑ που το κάνει αυτό, είναι όλες οι εταιρείες γιατί δεν τους αφήνουν τα αγαπημένα μας καταστήματα που πουλάνε το παιχνίδι κουτάτο! Τα παράπονα αυτά πρέπει να τα κάνεις στα Gamestop και λοιπά καταστήματα που απειλούν τις εταιρείες πως αν έχουν χαμηλές τιμές στα digital, θα σταματήσουν να διαθέτουν τα προϊόντα τους!

gogos 27/2/13 στις 18:17 Thumb up 0 Likes

vagos1983 καλα αυτο μην το συζητας.. Καταρχας παιδια η ΕΑ ειναι η μονη εταιρια που πουλαει παιχνιδια στο pc 50 ευρω! Σοβαρα τωρα, δεν υπαρχει αλλη εταιρια που να το κανει αυτο.. Ουτε καν η capcom.. Επισης ειναι η μονη που πουλαει ψηφιακα παιχνιδια σε αυτες τις τιμες που αναφερει ο vagos1983.. Το origin ειναι η το πιο σαχλο ψηφιακο καταστημα που εχω δει.. Τα ιδια παιχνιδια στο origin κανουν σχεδον διπλασιες τιμες απο αυτες του steam.. Αν ειναι δυνατον.. Και για προσφορες με 5-10 ευρω ουτε λογος.. Kαι φυσικα υπαρχουν παρα πολλα ποιοτικα multiplayers που με ελαχιστα επιπλεον χρηματα μπορεις να εχει προσβαση σε ολες τις περιοχες και οπλα.. Eνα πολυ καλο παραδειγμα που μου ερχετε αυτη τη στιγμη ειναι το PlanetSide 2..

Anonymous μην τους δικαιωλογεις.. Απλα κοροιδευεις τον εαυτο σου..

Anonymous 27/2/13 στις 18:26 Thumb up 0 Likes

Όχι, εσύ κοροϊδεύεις τον εαυτό σου, gogos! Πραγματικά! Γιατί παιχνίδια όπως Call of Duty και άλλα μεγάλα ονόματα τα βρίσκεις με 60 και 65 ευρώ κουτάτα για PC τις πρώτες μέρες! Και στα ψηφιακά,όλες οι εταιρείες χρεώνουν τόσο τα παιχνίδια τους! Πήγαινε στο SEN και δες τις τιμές του Call of Duty και όλων των φρέσκων παιχνιδιών!

Όσο για τη Valve και το Steam, πόσοι ακόμα developers θέλεις να βγουν και να σου πουν ότι έχουν πρόβλημα με την εταιρεία που ξεφτιλίζει τα παιχνίδια τους?
Θα μου πεις, τότε γιατί τα βγάζουν? Ε, γιατί δεν μπορούν να κάνουν και αλλιώς! Η έκθεση μέσα από το Steam είναι μεγάλη,πολύ μεγαλύτερη από ό,τι θα έκαναν εκτός από το σύστημα.

Πρόσφατο παράδειγμα το Trine2 που το αγόρασες στα 3€...Ξέρεις τι πήραν οι developers από αυτήν την αγορά? Τα 3!

vagos1983 27/2/13 στις 18:34 Thumb up 0 Likes

σορρυ δηλαδη δεχεται απειλες η ΕΑ απο τα καταστηματα??τι λες τωρα....εχει διανοηθει το κερδος της καθε εταιριας σε καθε τιτλο ξεχωριστα??

anonymous ενας λογος που αποφευγω να αγοραζω digital ειναι οτι ειναι παραλογες οι τιμες η εξαιρεση ειναι το steam που κοπαναει συνεχεια προσφορες.

τα gamestop και το καθε gamestop και μαγαζι που πουλαει το παιχνιδι της καθε εταιριας αμα σταματησουνε να πουλανε παιχνιδια θα σταματησουνε να λειτουργουνε και ως καταστηματα!!
δεν γινεται να δινεις 70 για ψηφιακο περιεχομενο και 40-45 να το παιρνεις box με manual και μικροδωρακια και εχοντας περασει απο 50 σταδια παραγωγης μεχρι να μπει στην κονσολα-pc σου.
ψηφιακο περιεχομενο=αερας κοπανιστος
κουτι=κυριως για συλλεκτικους λογους κ λατρεις γενικοτερα της συλλογης.
προσωπικα γουσταρω το κουτακι..μαλλον ειμαι λιγο old skool γρια.
αλλα αν βλεπω σουπερ προσφορα digital μπορει να το τσιμπησω.

ποσα μαγαζια πηγανε κατα διαολου κλεισανε συγχωνευτηκαν κτλ...εχετε παρει πρεφα?
να παρακαλατε να υπαρχουνε μαγαζια με καλες προσφορες που κανουνε mega monday,2 for 1 κτλ αλλιως θα πληρωνετε τον κουκο αιδονι στην σονυ,ea,ca$com και μικρομαλακη και παει λεγοντας.....εκτος και βαλουνε τιμες εντος πραγματικοτητας

gogos 27/2/13 στις 18:34 Thumb up 0 Likes

Ενω οι developers απο της ΕΑ περνουν περισσοτερα? Δες απλα αυτο.. Δεν εχω να σου πω κατι αλλο.. H ψηφιακη αγορα της STANDARD EDITION του mass effect 3 στο origin για pc και εδω η retail αγορα του mass effect 3 για pc απο ελληνικο καταστημα παρακαλω http://www.plaisio.gr/games/pc/pc-paixnidia-games/EA-Mass-Effect-3-CD00-02212.htm

http://store.origin.com/store/eaemea/en_IE/html/pbPage.mass-effect-3-IE/

gerasimos 27/2/13 στις 18:43 Thumb up 0 Likes

αποκλειστικότητες σε dlc?χαχαχα fail

αν όμως σε παιχνίδι μία χαρά.

Anonymous 27/2/13 στις 18:48 Thumb up 0 Likes

Ναι, vagos! Απειλούνε ανοιχτά! Εννοείται ότι θα πεθάνουν σαν καταστήματα αν το κάνουν, αλλά ποιος θα έπαιρνε το ρίσκο να ΜΗΝ διαθέτει τα παιχνίδια του σε retail? Κανένας, γιατί θα πέθαινε και ο ίδιος! Άρα, ουσιαστικά είναι μία μάχη που αν κλιμακωθεί, θα πεθάνουν και οι δύο, οπότε κανείς δεν παίρνει το ρίσκο...Προς το παρόν, όπως έχουν τα πράγματα, κερδίζουν τα retail καταστήματα(και ευτυχώς, κατά τη γνώμη μου!)...

gogos, δεν λέει κάτι αυτό που μου έδωσες! Τί σχέση έχει το πόσα παίρνουν οι άλλοι developers σε σχέση με τις τιμές που δείχνεις? Ίσα ίσα, παίρνουν περισσότερα από αυτά που έδωσες εσύ στην Frozenbyte.

gogos 27/2/13 στις 18:53 Thumb up 0 Likes

Εχει σχεση με την κοροιδια της ΕΑ εις βαρος μας.. Να αγοραζεις ενα προιον ψηφιακα που δεν υπαρχουν ουτε μεταφορικα, ουτε κουτια/χαρτια κτλ απο το καταστημα τηε σε τιμη υπερδιπλασια απο αυτη που θα το αγοραζες στο κουτι του σε ενα ελληνικο μαγαζι.. Αν δεν θες να δεις καποια πραγματα δεν επιμενω.. Ο καθενας κανει κουμαντο στο πορτοφολι του μονος του, απλα η μη καταναλωτικη συνειδηση εχει κοστος που το πληρωνουμε ολοι..

kilia 27/2/13 στις 18:55 Thumb up 0 Likes

Μη λεμε και οτι θελουμε, το BF3 για pc day 1 εκανε 35 ευρω η limited edition οκτωβριο του '11 με το πρωτο expansion δωρο.

Το δευτερο expansion βγηκε ιουνιο του '12. 7 ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ την κυκλοφορια του. 15 ευρω ειναι αμελητεο ποσο για τοσο μεγαλο χρονικο διαστημα και η premium εκδοση 2 μηνες μετα στα 49 ευρω.

προσωπικα το παιχνιδι μου κοστισε 85 ευρω, (το θεωρω μεγαλο ποσο) αλλα τα εδωσα μεσα σε ενα διαστημα σχεδον 17 μηνων και το παιχνιδι ειναι τοσο πλουσιο και με κρατησε τοσες πολλες ωρες που αυτα τα λεφτα και λιγα ειναι για την πληροτητα του.
Απο το να αγοραζα 2 single τιτλους στα 40 ο καθενας που θα τους παραταγα μεσα σε μια βδομαδα αυτη η αγορα του bf3 ειναι απειρως καλλιτερη.

meh 27/2/13 στις 18:59 Thumb up 0 Likes

Ποιοι dev εκαναν παραπονα για το Steam. Ολοι εκθιαζουν ποσο βολευει και ποσο κοντα τους φερνει στο κοινο το digital μοντελο πωλησης. Οχι μονο το Steam φυσικα. Χαμος εγινε ας πουμε με το Kickstarter και το Greenlight.

Επισης αν ενα παιχνιδι κοστιζει 15 ευρω, θα το αγορασουν 500 ατομα σε μια βδομαδα. Αν πεσει στα 3 ή 5 για 24 ωρες θα τρεξουν να το αγορασουν 5000 ατομα, λεμε τωρα. Κερδος με τα φτυαρια.

Anonymous 27/2/13 στις 19:04 Thumb up 0 Likes

gogos, συμφωνώ λέω σε αυτό! Το θέμα είναι ότι αυτό προέρχεται από άλλους παράγοντες! Γιατί αν η ΕΑ το βάλει 20€ στο ψηφιακό της κατάστημα, όλοι οι retailers που το έχουν πιο ακριβά, θα επαναστατήσουν!

Μήπως πιστεύεις πως η ΕΑ θέλει να το έχει τόσο ψηλά? Αφού ξέρει ότι δεν θα το πάρει κανένας, μιας και όλοι βλέπουμε τη διαφορά! Άλλοι το "επιβάλλουν"... Και ο Iwata το ίδιο είπε για τις τιμές στα ψηφιακά καταστήματα. Καταλαβαίνουν ότι δεν είναι σωστό για τους πελάτες, αλλά οι πελάτες των εταιρειών είναι οι retailers, όχι εμείς! Μην το ξεχνάς αυτό!

Στα υπόλοιπα, θα συμφωνήσω με τον/την kilia. Και στην τελική, το BF3 το έκανα pre-order στα 45€ για PS3 και με το απόθεμα που είχα ήδη στο κατάστημα,πλήρωσα ακόμα λιγότερο... Αυτό που λέει πάντως στο τέλος είναι πολύ σωστό! Το BF μπορεί να κοστίζει πιο ακριβά αλλά σίγουρα σου δίνει υπερπενταπλάσιες ώρες παραπάνω από τα single player παιχνίδια που αγοράζεις, το ίδιο και το CoD.

gogos 27/2/13 στις 19:05 Thumb up 0 Likes

Παιδες εχετε δοκιμασει ποτε να παιξετε planetside 2? Ξερω ατομα που παρατησαν το battlefield 3 για να ασχοληθουν με ενα παιχνιδι που ειναι ΔΩΡΕΑΝ και αν θελεις με ελαχιστα χρηματα αγοραζεις ολα του τα dlc.. Δηλαδη ενταξυ λες και η ΕΑ προσφερει κατι που κανενας αλλος δεν δινει! Πραγματικα απορω ωρες ωρες πως ειναι δυνατον να μας αρεσει τοσο πολυ να πιανομαστε κοροιδα! Ειναι κατι που θα πρεπει να γινει θεμα καποια στιγμη και στο site για να το συζητησουμε! Για μερικα πραγματα δεν μπορω να βρω λογικη εξηγηση!

Anonymous 27/2/13 στις 19:15 Thumb up 0 Likes

meh δεν το βρίσκω τώρα, δυστυχώς, γιατί τα αποτελέσματα στο google ακόμα και στη 10τη σελίδα για το steam φτάνουν μέχρι Νοέμβριο 2012 και τα παράπονα τα διάβασα περίπου στο 2010...
Είχαν να κάνουν με το ότι η Valve αποφασίζει πότε θα κάνει εκπτώσεις, πόσο ποσοστό και για πόσο διάστημα...

Τώρα, αν θεωρείς, ότι οι παραπάνω πωλήσεις με λιγότερο κόστος θα έχουν καλύτερα αποτελέσματα από τις λιγότερες πωλήσεις με περισσότερο κόστος, τότε μάλλον πρέπει να λάβεις και άλλους παράγοντες υπόψιν σου. Η κανονική τιμή απευθύνεται σε όσους θέλουν τον τίτλο ενώ η φθηνή σε όσους δεν θέλουν να ρισκάρουν ή δεν ψήνονται ή δεν ξέρουν για τον τίτλο...Το θέμα είναι η τελική εγκατεστημένη βάση...Γιατί αν έχεις 5,000 αγοραστές για να απευθυνθείς είτε φανς είτε όχι, το να πουλήσεις 6,000 στα 3€ είναι πολύ χειρότερο από τις 4,000 στα 10€.

gogos, είσαι τελείως off. Το ότι και τα δύο είναι FPS δεν σημαίνει ότι προσφέρουν το ίδιο πράγμα...Καμία σχέση κιόλας!
Άσε που ξεχνάς ότι ακόμα και το F2P παιχνίδι απευθύνεται σε κλειστή ομάδα χρηστών...Ναι θα το δοκιμάσουν περισσότεροι, ίσως και πολλοί περισσότεροι...Πόσοι από αυτούς θα δώσουν έξτρα χρήματα? Πόσοι θα κάτσουν? παίρνεις το ρίσκο να έχεις λιγότερα λεφτά από περισσότερους ή να έχεις λιγότερα λεφτά από λιγότερους κιόλας. Οικονομικά δεν στέκει και πολύ...

kilia 27/2/13 στις 19:17 Thumb up 0 Likes

gogo σοβαρα τωρα, πρεπει να δοκιμαζουμε τα παντα?
Αυτοι που το παρατησαν μπραβο τους, να το χαρουνε το planetside, απο κει και περα τι αλλο να σου πω? Ειμαι κοροιδο που παιζω bf3, νταξει το ακουσα και αυτο, τι να σου απντησω σε αυτο?

gogos 27/2/13 στις 19:24 Thumb up 0 Likes

Δεν αναφερομαι προσωπικα σε κανεναν.. Ως φαινομενο το σχολιαζω.. Αν ψαξεις θα βρεις παιχνιδια που προσφερουν οτι προσφερει και το battlefield 3 με ενα πολυ μικρο κοστος..

Anonymous 27/2/13 στις 19:28 Thumb up 0 Likes

Ρε gogos, μιλάς όμως χωρίς καν να ξέρεις το Battlefield! Εδώ ήμαστε, μαζί τα λέγαμε για το παιχνίδι...

Είτε το θέλεις, είτε όχι, το BF είναι από τις κορυφαίες αν όχι η κορυφαία εμπειρία σε FPS που είναι ταυτόχρονα και προσβάσιμη σε μεγάλο κοινό και με σχετικά ικανοποιητική καμπύλη μάθησης!

Δεν μπορείς να λες ότι υπάρχουν παιχνίδια που προσφέρουν ό,τι και το BF, την ώρα που το BF στο "μάθαμε" εμείς εδώ, πριν λίγες εβδομάδες... Σόρρυ κιόλας!

vagos1983 27/2/13 στις 19:30 Thumb up 0 Likes

εδω θα δωσουνε τσαμπα μεσω psplus το mass effect 3 τον μαρτιο κατσικοκλεφταραιοι της ΕΑ....ζουμε μεγαλες στιγμες...πως το ψησαν με την σονυ τετοια συμφωνια...

meh 27/2/13 στις 19:32 Thumb up 0 Likes

Επωνυμε, ξεκινας με ενα καλο επιχειρημα αλλα καταληγεις σε ενα τελειως αυτονοητο και χωρις νοημα 1+1=2. Φυσικα και 3x6Κ ειναι λιγοτερο απο 10x4Κ αλλα απατασαι αν νομιζεις πως ολοι αγοραζουν ενα παιχνιδι που θελουν μολις κυκλοφορησει.

Δεν ξερω αν εχεις παρει ποτε μερος σε Steam sale ή αν εχεις κοιταξει forums σε καθε περιοδο εκπτωσεων. Μιλαμε για χιλιαδες κοσμου που φυλανε τα λεφτα τους για μια μειωση 20%, 66% ή 75% αν ειναι τυχεροι.

Η εγκατεστημενη βαση, που απολυτως σωστα αναφερεις, εχει μεγαλη σημασια μονο για τα αποκλειστικα multiplayer παιχνιδια. Σε αυτα παντα πρεπει να κρατας το ενδιαφερον με updates και αντε κανα μικρο dlc, αφου δεν γινεται δουλεια χωρις αυτα πλεον.
Τα single player παιχνιδια πονταρουν αλλου στο pc. Φιλικη τιμη, πολυ υλικο και φυσικα mods. Αν εχεις κανει καλη δουλεια τοτε η κοινοτητα θα απογειωσει το παιχνιδι σου.
Παρε παραδειγμα τα Hotline Miami, Grimrock και Meatboy. Εχουν βγει σε προσφορα ατελειωτες φορες σε τιμη πολυ μικροτερη απο την αρχικη τους, ενω εχουν συμμετεχει και στο humble bundle και ολοι τους μιλανε για πολυ καλα κερδη.

Φυσικα δεν ειναι ολοι τυχεροι. Μακαρι να ζουσαμε στην Φρουτοπια ολοι μας! :P

gogos 27/2/13 στις 19:37 Thumb up 0 Likes

Υπαρxουν και σχετικα reviews αν θελετε να ανατρεξετε.. Απο την αλλη δεν χρειαζετε να μου μαθει καποιος κατι.. Δεν μου αρεσουν τα multiplayers και γενικα τα μιλιταριστικα FPS.. Αν θελετε να σας πω την προσωπικη μου αποψη για RPG, survival, stealth, action/open world, hack n slash, action/adventure, sci-fi FPS κα παιχνιδια πολυ ευχαριστως! Τα μιλιταριστικα FPS δεν ειναι η "ειδικοτητα" μου και ουτε και θελω να ασχοληθω :) Οπως ειπα και πριν γνωριζω ατομα που παρατησαν το battlefiled 3 για το planetside 2.. Διαβαστε και κανενα review :)

Anonymous 27/2/13 στις 19:41 Thumb up 0 Likes

Τα ξέρω αυτά που λες, meh, αλλά το ότι πολλοί περιμένουν μειώσεις τιμών, δεν αλλάζει τίποτα σχετικά με αυτό που συζητάμε, το γιατί δηλαδή οι εταιρείες πράττουν έτσι...

Να στο πω αλλιώς, το Black Ops 2 θα πούλαγε όσο πούλησε τώρα, ακόμα και αν ήταν στα 30€ day1! Έκλεισε η βάση του, δεν έχει άλλους...Αλλά το να πάρουν αυτοί οι πελάτες το παιχνίδι μισοτιμής, σκοτώνει την εταιρεία...Και ναι, μπορεί να λέγεται το οτιδήποτε, αλλά το κόστος των CoD είναι αρκετά υψηλό. Αυτά περί μηχανής γραφικών κλπ που λέγονται, αν τα σκεφτούμε λίγο σοβαρά, δεν στέκουν καν!
Ακόμα όμως και να μην σκοτώνει την Activision κάτι τέτοιο, δεν είναι μόνο αυτή που θα πάρει λεφτά...Από τα 60€, τα 10€ πάνε στην Treyarch, από τα 30€, ζήτημα αν θα πάνε τα 5€...Δεν μπορώ ακριβώς να το εξηγήσω τώρα, αλλά τα αρνητικά πάνω σε αυτούς που δούλεψαν τον τίτλο θα είναι πολύ περισσότερα από τα θετικά για τους πελάτες. Η δουλειά που έπεσε από την Treyarch είναι η ίδια, είτε η Activision έδινε το παιχνίδι στα 30€ είτε στα 60€...Λιγότερο κόστος, λιγότερο παιχνίδι.

Anonymous 27/2/13 στις 19:43 Thumb up 0 Likes

Εντάξει gogos, αλλά και εγώ γνωρίζω άτομα που δεν θέλουν να ακούνε καν για Planetside 2!

Το ότι κάποιοι παράτησαν το BF3 δεν σημαίνει απολύτως τίποτα! Μπορεί να γουστάρουν το sci-fi που προσφέρει το Planetside 2.

meh 27/2/13 στις 19:52 Thumb up 0 Likes

Τα COD ειναι τα μονα παιχνιδια στο Steam Που κοστιζουν 60 ευρω μετα απο τοσους μηνες και χρονια. Αυτο που λες για την βαση του δεν ισχυει!!! Ηταν δωρεαν ολο το σαββατοκυριακο (multi μονο) και ηταν στην κορυφη των Top Sellers με μια αστεια εκπτωση ενω το φρεσκο Season Pass του ειναι τωρα στα κορυφαια και κοστιζει 50 ολοκληρα ευρω!
Δεν μπορεις να βαλεις σε καλουπια το πως λειτουργει η ψηφιακη αγορα. Ελεγχουν τα παντα με τις εκπτωσεις τους.

Οσο για αυτο που λες για την πληρωμη του developer ειναι τελειως διαφορετικα τα πραγματα. Οι devs θα παρουν ενα μικρο bonus απο τα κερδη ΜΑΖΙ με το μηνιατικο τους που επαιρναν καθολη την αναπτυξη του τιτλου. Οσα studio λειτουργουν κατω απο μια πολυεθνικη ετσι δουλευουν. Δεν εχουν καμια επαφη με τις εκπτωσεις.
Τα ανεξαρτητα studio αφορα αμεσα (πιο αμεσα δεν γινεται) το ποσα κομματια θα πουλησει το προϊον τους και σε τι τιμη.

Κακο παραδειγμα η Activision παντως. Διαλεξες την πιο ακαταλληλη περιπτωση για να υποστηριξεις το επιχειρημα σου. :P

StratosGK 27/2/13 στις 23:42 Thumb up 0 Likes

Αυτά ρε παιδιά με συμβόλαια δεν είναι? 2 studio κάτω από τον ίδιο εκδότη θα μπορούσαν να έχουν διαφορετικό συμβόλαιο.